Służebności możemy podzielić na gruntowe i osobiste.
Służebność gruntowa. Nieruchomość (nieruchomość obciążona) można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść może polegać:
Tytułem przykładu na rzecz nieruchomości, która nie ma zapewnionego dostępu do drogi publicznej, można ustanowić służebność przechodu i przejazdu przez inną nieruchomość.
Służebność osobista. Nieruchomość można również obciążyć na rzecz oznaczonej osoby prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Służebność osobistą o gruntowej odróżnia przede wszystkim zakres i sposób wykonywania. Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych. Pamiętać również należy, iż służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego i jest niezbywalna. Ponadto, w odróżnieniu od służebności gruntowej, służebności osobistej nie można nabyć przez zasiedzenie.
Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach cywilnych, w tym w sprawach dotyczących służebności. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.